Aktualności Aktualności

Jak chronić zwierzęta objęte ochroną ścisłą?

Odpowiedź w audycji radiowej "Z Łosiem przez las" w radiu RDC

Czym są strefy ochronne?

W Encyklopedii Leśnej [https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/strefy-ochrony/] czytamy, iż „zgodnie z zapisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art. 60 ust. 3 – regionalny dyrektor ochrony środowiska  może ustalać i likwidować, w drodze decyzji administracyjnej:

– strefy ochrony ostoi oraz stanowisk roślin objętych ochroną gatunkową,
– strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową,
– strefy ochrony ostoi oraz stanowisk grzybów objętych ochroną gatunkową.

Rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów określają: listy gatunków dla których mogą być wyznaczone strefy ochronne oraz wielkości stref dla poszczególnych gatunków. W przypadku zwierząt istnieje dodatkowy podział na strefy całoroczne i okresowe oraz terminy ochrony okresowej dla poszczególnych gatunków. Rejestr stref ochrony prowadzi regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Aktualnie, według rozporządzeń o ochronie gatunkowej z 2014 roku ,”strefy ochronne można tworzyć dla 12 gatunków roślin, 11 gatunków porostów i 29 gatunków zwierząt oraz zimowisk, w których w ciągu 3 ostatnich lat choć raz stwierdzono ponad 200 osobników” – tyle definicja.

 

A jak powyższe zasady przekładają się na praktykę? Ile stref ochronnych ma na swoim obszarze nadleśnictwo Międzyrzec i jakich gatunków fauny i flory dotyczą? – o tym w programie mówił Daniel Pasek, specjalista Służby Leśnej w nadleśnictwie Międzyrzec:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-08-07-2022/