ZWALCZANIE CHRABĄSZCZA MAJOWEGO I KASZTANOWCA
Planowane zabiegi agrolotnicze!
W dniach od 06 do 31 maja b.r. planowane jest wykonanie zabiegu agrolotniczego, zwalczającego dorosłe postaci chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) i kasztanowca (Melolontha hippocastani). Zabieg wykonywany będzie na terenie lasów w zarządzie Nadleśnictwa Międzyrzec oraz lasów przyległych, nie stanowiących własności Skarbu Państwa, w godzinach rannych i popołudniowych.
Przeprowadzony zostanie na terenie leśnictw: Przyłuki, Sitno, Woroniec, Sokule i Dołha oraz w części leśnictw: Żerocin i Bereza. Obejmie też fragmenty lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, wchodzących w skład gmin: Biała Podlaska, Drelów i Międzyrzec oraz miasto Międzyrzec Podlaski. Planowana powierzchnia zabiegu agrolotniczego to 3704,32 ha.
Do wykonania zabiegu użyty zostanie środek chemiczny – Mospilan 20 SP przy użyciu adiuwantu IKAR 95 EC.
Link do etykiety: https://www.sumiagro.pl/download/etykiety-instrukcje/mospilan-20-sp-etykieta-uzytkownicy-profesjonalni.pdf
Na czas wykonywania oprysków agrolotniczych w poszczególnych kompleksach leśnych obowiązywał będzie zakaz wstępu do lasu, na podstawie decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec (zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach). Tereny objęte zabiegami chemicznymi zostaną oznakowane za pomocą tablic. Informacje o terminach szczegółowych zakazu wstępu do lasu znajdą się na stronie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Międzyrzec.
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 83 371 42 06
Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) –gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych. Bardzo podobny do chrabąszcza kasztanowego. Loty odbywa wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca, w dzień przebywa na drzewach liściastych. Długość 25–35 mm, ciało owalne, nieco wydłużone, czarne z białymi plamami na bokach odwłoka, czułki, pokrywy skrzydłowe i odnóża brunatne, silny gryzący aparat gębowy. Larwy oligopodialne (3 pary nóg tułowiowych), białe, grube, charakterystycznie zgięte w podkowę nazywane pędrakami. Poczwarka wolna. Dorosłe chrząszcze oraz pędraki zimują w glebie na głębokości 1 metra. Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne), a jego larwy są typowymi polifagami: żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników. Najmniej szkodliwe są larwy w pierwszym i drugim stadium L1 i L2 (pierwsza i druga wylinka), żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślinnymi i korzeniami, dopiero w ostatnim stadium L3 (trzecia wylinka) podgryzają żywe roślin
Po 3 tygodniach wylęgają się larwy. Żerują one początkowo w warstwie próchniczej gleby, zjadając rozkładające się rośliny. Rozwijają się zwykle 3 lata i co roku dwukrotnie linieją. W trzecim roku, pod koniec lata, przepoczwarczają się, a w październiku wylęgają się dorosłe chrząszcze, które wychodzą na powierzchnię dopiero w maju następnego roku.
Rozwój - przeobrażenie zupełne: jajo, 3 wylinki (L1, L2, L3), poczwarka i imago (owad doskonały). Chrząszcze pojawiają się w maju i żerują na drzewach liściastych. Samica składa jaja pod ziemią, w pobliżu drzew, w wydrążonym przez siebie korytarzu na głębokości 10–15 cm, po 15–20 jaj w złożu. Samice zamierają w czerwcu, po złożeniu około 80 jaj.