Asset Publisher Asset Publisher

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Międzyrzec cz.1

JAK MĄDRZE DOKARMIAĆ ZWIERZĘTA ZIMĄ?

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia oraz wody. W pierwszej w tym roku audycji leśnej, emitowanej na antenie „Radia dla Ciebie” leśnicy starali się odpowiedzieć na pytanie – jak mądrze dokarmiać zwierzęta, by im nie zaszkodzić? - Pieczywo, ze względu na różnego rodzaju sole i inne składniki jest szkodliwe dla ptaków – mówi Małgorzata Chmura – specjalista Służby Leśnej, która przypomniała w jaki sposób dokarmiać ptaki.  Zaprezentowała tzw. „pyzę” oraz odpowiednio przygotowaną mieszankę ziaren, które pozwolą ptakom przetrwać zimę. Usłyszeliśmy też, dlaczego sól i chleb są dla nich niebezpieczne oraz  w jaki sposób instalować karmniki dla ptaków, by nie miały do nich dostępu zarówno drapieżniki jak i zwierzęta domowe.

O dokarmianiu zwierząt w lesie mówił Krzysztof Gajecki, komendant Posterunku Straży Leśnej i myśliwy. Odbywa się ono zarówno zimą, jak i latem. To zimowe ma na celu zapewnienie zwierzętom pożywienia w sytuacji, gdy nie mają naturalnych możliwości żywienia. Paśniki  stawiane są wzdłuż tras wędrowania poszczególnych zwierząt, wobec tego nie muszą one daleko ich  szukać. Oprócz ziarna i siana w paśniku, obok zazwyczaj stoją lizawki (słupy z drewna osikowego), do których wprowadzana jest sól, pozwalająca zwierzynie płowej uzupełnić ten składnik w organizmie. – Dokarmianie odbywa się na terenie  nadleśnictwa, ale jest ono domeną myśliwych, to oni przygotowują zwierzęcą „stołówkę” – podkreślał K. Gajecki.

W audycji udział wzięli: Małgorzata Chmura, specjalista SL, Adam Szulik, sekretarz w Nadleśnictwie Międzyrzec oraz Krzysztof Gajecki, komendant Posterunku Straży Leśnej.

 

 

 

Wszystkie audycje leśne zrealizowane w „Radiu dla Ciebie” można znaleźć tu:

www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/z-losiem-przez-las/

Audycje leśne „Z Łosiem przez las” emitowane są w Polskim Radiu Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” w każdy piątek, w godz. 6.30 -7.00.