Asset Publisher Asset Publisher

DZIECI LEŚNIKÓW O LESIE I ZAWODZIE LEŚNIKA – W RADIU DLA CIEBIE

Po raz pierwszy w tym roku do Nadleśnictwa Międzyrzec zawędrował z mikrofonem red. Piotr Łoś z Radia dla Ciebie. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, podczas spotkania na terenie szkółki leśnej Żerocin, pytania jakie do tej pory stawiał dorosłym – postanowił zadać dzieciom leśników.

- Czym dla dzieci jest las? Co to jest leśniczówka, a czym  z kolei jest  asygnata na drewno? Jak dużo czasu leśnik spędza w lesie?  Dla kogo jest las?  I najważniejsze pytanie – czy  dzieci zechciałyby kiedyś zostać leśnikami? To tylko niektóre z pytań, jakie padły w czasie rozmowy. Jakie z tego wnioski?

Jeden z nich  jest taki, że to niestety mit,  iż  leśnik w swojej pracy  spędza dzień  tylko w lesie i cały czas czerpie przyjemność z kontaktu z przyrodą. Bo oprócz zadań, które wiążą się z przebywaniem na powietrzu, leśnicy mają sporo różnych innych zajęć, a one wymagają pracy biurowej. Dobrze charakteryzują to ich dzieci. Musiały słyszeć od swoich rodziców, że jedną z podstawowych zasad ich pracy jest zachowanie porządku w dokumentacji, aby to, co wydarzy się w lesie (np. pielęgnacja czy zaplanowana ścinka drzew) było zgodne z zapisami formalnymi. Stąd też dzieci wiedzą, że ich rodzice – leśnicy,  być może w proporcji poł na pół, spędzają czas zarówno w lesie, jak i w kancelarii.

Red. P. Łoś rozmawiał także z dorosłymi – leśnikami;  zarówno o ich pracy oraz o tym, jak wychowuje się dzieci w „leśnej głuszy”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji ( link ):

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-miedzyrzec-cz-1-2/

Cyklicznych audycji  „Z Łosiem przez las” można słuchać w Polskim Radiu Rozgłośni Regionalnej Radio dla Ciebie w Warszawie – w każdy piątek, na 103,4 FM, o godz. 6.35