Asset Publisher Asset Publisher

O SZKODNIKACH UPRAW LEŚNYCH – W AUDYCJI RADIA DLA CIEBIE

O ostatniej audycji z cyklu „Z Łosiem przez las” mowa była o groźnych szkodnikach leśnych – szeliniaku sosnowcu i chrabąszczu majowym. W tym celu red. Piotr Łoś udał się do Leśnictwa Dołha.

Szeliniak sosnowiec, w Encyklopedii Leśnej czytamy o nim: Hylobius abietis (Linnaeus, 1758) – chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Postacie doskonałe ogryzają płatowato korę na sośnie, rzadziej na innych gatunkach iglastych i liściastych (na dębie ogryzają pączki). Larwy rozwijają się na i w korzeniach pniaków sosnowych. Szeliniak sosnowy uważany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników szkółek i upraw sosnowych.

Sosna jest jednym z głównych gatunków drzew, rosnących w polskich lasach, ważnych zarówno przyrodniczo, jak i gospodarczo. Nic więc dziwnego, że – obok kornika ostrozębnego – atak szeliniaka sosnowego na daną uprawę jest wyzwaniem najwyższej miary dla leśników. Ich działania są najpierw prewencyjne, bowiem z doświadczenia własnego oraz ze źródeł naukowych wiedzą, gdzie i kiedy szeliniak, jak i inne szkodniki ( np. chrabąszcz majowy) , mogą zaatakować. Jeżeli już dojdzie do nadmiernego rozrostu populacji danego szkodnika, stosują szereg metod, które pozwalają na wyraźne zmniejszenie szkód. Walka z nimi, jak również późniejsze odnowienie uprawy leśnej, to żmudna, kilkuletnia praca.

O zagrożeniach i walce z owadami – szkodnikami w programie mówili:

 Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego

 Tomasz Łuciuk, leśniczy Leśnictwa Dołha 

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-miedzyrzec-cz-4-3/