Asset Publisher Asset Publisher

X RAJD ROWEROWY

SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH MIĘDZYRZEC PODLASKI – RUDNIKI – DOŁHA – ŻEROCIN – UTRÓWKA 11 MAJA 2017 R.

Dziesięć lat temu zainteresowani historią naszego regionu, Andrzej Kurenda i Sławomir Litwiniuk ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach oraz Adam Szulik z Nadleśnictwa Międzyrzec zainicjowali zorganizowanie Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych.

Główną inspiracją była postać Karola Krysińskiego bohatera powstania styczniowego – patrona Szkoły Podstawowej w Rudnikach. Na trasie rajdu znalazły się takie miejsca jak: tablica pamiątkowa przy Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim; krzyż i kurhan przy kościele w Dołdze; mogiła Aleksandra Szaniawskiego w Sycynie; krzyż powstańczy w Żerocinie; krzyż i kamień upamiętniający bitwę powstańczą pod Utrówką oraz atrakcje przyrodnicze, między innymi: bór bagienny w leśnictwie Dołha, szkółka leśna w leśnictwie Sitno i zbiornik wodny.

Celem rajdu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, zainteresowanie historią regionu, poznanie miejsc związanych z powstaniem styczniowym, przybliżenie postaci Karola Krysińskiego, kształtowanie szacunku dla przyrody, poznawanie fauny i flory oraz edukacja ekologiczna.

Wieloletnią tradycją Rajdu jest współpraca Szkoły Podstawowej w Rudnikach z Nadleśnictwem Międzyrzec, która przyczynia się do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz szacunku dla przyrody.

Rajd to również wypoczynek i rekreacja – jazda rowerem po pięknych terenach leśnych, zdrowe powietrze  i spotkania przy ognisku. Rokrocznie za trud włożony w organizację i uczestnictwo w Rajdzie, organizatorzy wręczają podziękowania, pamiątki oraz ciekawe pozycje książkowe dotyczące wydarzeń regionalnych, historycznych bądź przyrodniczych.

Poznawanie historii powstania styczniowego, to odwiedzenie - na trasie rajdu miejsc pamięci, wysłuchanie opowieści ciekawych ludzi, chwile zadumy, zapalenie symbolicznego znicza czy złożenie okolicznościowej wiązanki. To wszystko kształtuje postawy patriotyczne i pobudza zainteresowanie historią naszego regionu.

Podobnie jak w poprzednich latach, w tym roku młodzież ze szkół podstawowych z Miasta Międzyrzec Podlaski, Gminy Międzyrzec Podlaski i Gminy Drelów przejechali trasę śladami powstańców styczniowych, poznawali historię i podziwiali piękno przyrody. Ponad 100 osobowa grupa młodzieży pomimo niesprzyjającej pogody dzielnie znosiła trudy rajdu, a odpoczynek przy ognisku  i pieczona kiełbaska w pełni zregenerowały ich siły.

Na zakończenie rajdu, miłym akcentem były podziękowania od organizatorów rajdu dla uczestników. Nadleśnictwo Międzyrzec podziękowało za współorganizację rajdu: Andrzejowi Kurendzie, Sławomirowi Litwiniukowi, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Rudnikach i Ochotniczej Straży Pożarnej „STOŁPNO" w Międzyrzecu Podlaskim przekazując pamiątkowe grawertony. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki okolicznościowe.

Więcej informacji o rajdzie znajdziecie tutaj >>link