Asset Publisher Asset Publisher

Listopadowe uroczystości

Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem uroczystości 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918) Polska odzyskała niepodległość. Był to proces stopniowy. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce:

  • z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
  • Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: 

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"

11 listopada 2016 roku w Międzyrzecu Podlaskim obchodzono 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Józefa, wzięły w niej udział poczty sztandarowe: szkół, samorządów, miejskich i gminnych organizacji oraz przedstawicieli władz miejskich i gminnych, mieszkańców i zaproszonych gości.

Po zakończeniu mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz w asyście Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz orkiestry dętej na plac Jana Pawła II, pod pomnik Poległych Bohaterów Miasta.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec oraz Sekretarz w towarzystwie przedstawicieli policji i straży pożarnej, uroczyście oddali hołd bohaterom składając wieniec przy pomniku upamiętniającym ich śmierć.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się ostatnia część uroczystości – „Wieczór Pieśni Patriotycznej", którego organizatorami byli: Nadleśnictwo Międzyrzec, Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski, KSOPiT oraz Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Kurpińskiego.

            Jako pierwszy głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, dziękując gościom za tak liczne przybycie oraz zapraszając do wspólnego śpiewania.

Wszyscy goście aktywnie uczestniczyli w „Wieczorze Pieśni Patriotycznej". Zarówno starsi, jaki i najmłodsi z pasją i głębokim uczuciem towarzyszyli śpiewem, a każdy zakończony utwór nagradzali gromkimi brawami.

Śpiewano wiele pieśni, zarówno smutne, pełne tęsknoty i patosu, np. „Pieśń Konfederatów Barskich", jak i skoczne i wesołe – „Ułan".  Wśród starszych uczestników uroczystości dało się wyczuć wzruszenie i nostalgię.

Patrząc na liczbę osób uczestniczących w uroczystościach, można śmiało stwierdzić, że patriotyzm jest, był i będzie obecny w życiu kolejnych pokoleń.