Asset Publisher Asset Publisher

Obuwik w Uroczysku Świdów

Sieć  Natura 2000 jest europejską siecią obszarów chronionych, których celem jest utrzymanie i przywracanie zagrożonych siedlisk i gatunków o znaczeniu wspólnotowym.

W zasięgu Nadleśnictwa Międzyrzec położony jest jeden obszar Natura 2000, zatwierdzony przez Komisję Europejską w styczniu 2011 roku jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty – Obuwik w Uroczysku Świdów.

Jest to niewielki kompleks leśny o powierzchni 36,5 ha położony w dolinie rzeki Białki i graniczący ze zbiornikiem retencyjnym „Żelizna".

Obszar został wyznaczony w celu ochrony licznej populacji obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus) - blisko 800 pędów. Stanowisko wypełnia lukę w zasięgu gatunku, jest znacznie oddalone od stanowisk w południowej części województwa lubelskiego. Ma duże znaczenie z powodu zajmowania nietypowego siedliska – grądu niskiego.

Część obszaru (14%) zajmuje dobrze zachowana ciepłolubna dąbrowa.

Informacje o projekcie ochrony przyrody w Lasach Państwowych:

https://www.ckps.lasy.gov.pl/o-projekcie5

 

Obuwik pospolity - fot. Jacek Pawlikowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Obuwik pospolity - fot. Jacek Pawlikowski


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Włodawa

Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Włodawa

We wtorek, 30 czerwca, pracownicy naszego Nadleśnictwa wybrali się do Nadleśnictwa Włodawa w celu zapoznania się z rezultatami pracy pługofrezarki.

Szkolenie zaaranżowane przez inżyniera nadzoru Tomasza Bylinę było skutkiem wcześniejszego pokazu możliwości pługofrezarki w leśnictwie Dołha, które na zebranych wówczas leśniczych zrobiło duże wrażenie. Dzięki uprzejmości zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Włodawa, pana Stanisława Dajka pracownicy Nadleśnictwa mogli w leśnictwie Matiaszówka zobaczyć efekty pracy pługofrezarki. Miejscowy leśniczy oprowadził zgromadzonych po kilku powierzchniach przygotowanych pługofrezarką prezentując uprawy w różnym wieku.

Jak tłumaczy inżynier nadzoru Nadleśnictwa Międzyrzec praca pługofrezarki ma sens jeśli używa się jej od końca sierpnia. Pod działaniem jesiennego deszczu i śniegu w zimie gleba nabiera wilgoci i wiosną nadaje się znakomicie do dokonywania odnowień. Zaletą pługofrezarki jest również możliwość użycia jej w terenach gdzie np. występuje duży pokład borówek, gdzie gleba jest zadarniona, podmokła i gdzie użycie mniejszego pługa byłoby bezcelowe. Takich powierzchni jest w Nadleśnictwie Międzyrzec stosunkowo dużo, dlatego też zostaną podjęte kroki aby już w tym roku można było zastosować sprzęt  tego rodzaju.