Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. Użytki ekologiczne są schronieniem dla różnych gatunków zwierząt i przyczyniają się do wzbogacenia biocenozy leśnej danego obszaru.

 

W Nadleśnictwie Międzyrzec użytki ekologiczne zostały  uznane  rozporządzeniem Wojewody Lubelskiego nr 151 z dnia 16.07.2002 r., nr 146 z dnia 16.07.2002 r., nr 62 z dnia 24.09.2003 r., położone w leśnictwach:

  • Przyłuki  -  0,43 ha;
  • Woroniec  -  4,18 ha;
  • Sokule  -  11,54 ha;
  • Dołha  -  23,64 ha;
  • Sitno  -  12,75 ha;
  • Żerocin  -  6,52 ha;
  •  Bereza   -  26,16 ha;
  • Leszczanka   -  3,90 ha;
  • Witoroż  -  35,45 ha;
  • Żelizna   -  75,24 ha,  o łącznej powierzchni 199,81 ha.

Użytek ekologiczny w leśnictwie Żelizna - fot. Jacek Pawlikowski


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ratujmy kasztanowce

Ratujmy kasztanowce

Kolejna akcja grabienia i niszczenia liści zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka

Szrotówek kasztanowcowiaczek to niewielkich rozmiarów motyl, żyjący na liściach kasztanowców. Liście drzew zaatakowanych przez szkodniki przedwcześnie brązowieją i opadają a drzewa są osłabione i bardziej podatne na choroby i przemarzanie. Najskuteczniejszą, a jednocześnie najprostszą metodą walki ze szrotówkiem, jest grabienie i spalanie opadłych liści kasztanowców. Takie działania pozwalają na redukcję populacji szkodnika nawet o 30 procent.

Tegoroczna, dwudniowa akcja grabienia i spalania liści kasztanowców, podobnie jak i wcześniejsze, została zorganizowana przez Urząd Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy współpracy Nadleśnictwa Międzyrzec. Liście grabiono na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego - największym skupisku kasztanowców w miecie. Aktywny udział w akcji wzięli również gimnazjaliści z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 i młodzież z klas o profilu „ochrona środowiska" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.  Dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu dyrektorów i nauczycieli międzyrzeckich szkół, akcja ma również wymiar edukacyjny - uczniom przekazane zostały  informacje dotyczące szrotówka oraz sposobach konieczności jego zwalczania.