Asset Publisher Asset Publisher

NOWA SIEDZIBA NADLEŚNICTWA MIĘDZYRZEC WALCZY O NAGRODĘ

Nowoczesny i ekologiczny budynek biura Nadleśnictwa Międzyrzec znalazł się w finale ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, w kategorii – obiekty użyteczności publicznej. Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Ministra Klimatu i Środowiska oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Międzyrzeccy leśnicy zachęcają do oddania głosu na obiekt.

Budowę planowano już od dawna, ponieważ stara siedziba w kamienicy z lat 30. minionego wieku  sprawiała wiele problemów. Pomieszczenia użytkowane przez nadleśnictwo były niefunkcjonalne, nieprzystosowane do celów publiczno-administracyjnych. Początkowo budowę nowej siedziby planowano w Berezie na gruntach należących do nadleśnictwa. Do przeprowadzki z miasta do gminy ostatecznie nie doszło, bowiem  burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot zawarł porozumienie  z nadleśniczym Leszkiem Michalcem o sprzedaży działki, położonej w Strefie Nowoczesnych Usług i Produkcji. W zamian inwestor zobowiązał się wybudować obiekt w ciągu trzech lat, zainwestować blisko milion złotych i stworzyć co najmniej jeden dodatkowy etat.

Projekt nowoczesnego, ekologicznego i funkcjonalnego budynku biura, wiaty edukacyjnej oraz garaży powstał w Pracowni Projektowej J-Arch Studio Jarosław Dieduch w Białej Podlaskiej.

Budowa nowej siedziby nadleśnictwa rozpoczęła się 10 czerwcu 2019r. a  zakończyła 15 lutego 2021r. Wykonawca jest Mal – Pol sp. z o.o z Siedlec.  Podstawowym elementem przy budowie obiektu był   pustak ceramiczny oraz drewno w różnych formach.  W  efekcie powstał dwukondygnacyjny  nowoczesny budynek  (parter i piętro), świetnie wyposażony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego powierzchnia użytkowa to ok. 850 m2. Mieści się w nim m.in. 16 pomieszczeń biurowych; z myślą o pracownikach powstały pomieszczenia dwuosobowe, pomieszczenia socjalne oraz przestrzeń do odpoczynku ( tzw. zielony taras). W budynku biura znajduje się też sala konferencyjna na 48 osób z  aneksem wystawienniczym i nowoczesne archiwum zakładowe.  Po wejściu do siedziby nadleśnictwa od razu zauroczyć może wielki hol z logiem Lasów Państwowych i winda. Ogrzewanie obiektu – gazowe, fotowoltaika i panele solarne. Na zewnątrz znajduje się 20 miejsc parkingowych, stojaki na rowery i ławki do odpoczynku. Budynek  i plac jest doskonale oświetlony. Obiekt  wyposażony został w instalacje: wodno – kanalizacyjną, centralnego ogrzewania z pieca gazowego, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i klimatyzacji oraz elektryczną wysokoprądową i niskoprądową. Ponadto zainstalowano panele fotowoltaiczne (30) i solarne(2), które gwarantują niezależność energetyczną.

Obok głównej siedziby nadleśnictwa  zbudowano wiatę edukacyjną oraz trzystanowiskowy garaż z zapleczem gospodarczym. Na razie jeszcze tego nie widać, ale leśnicy zapowiadają, że na ich działce będzie bardzo zielono. Budowa pokryta została z wewnętrznych pieniędzy Lasów Państwowych; w kosztach partycypowało 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie.

Nowa siedziba  znalazła się w finale Konkursu Modernizacja Roku& Budowa XXI w; w kategorii – obiekty użyteczności publicznej. Międzyrzeccy leśnicy zachęcają do oddania głosu w konkursie. Można to zrobić do 10 maja, codziennie oddając jeden głos.  

Link do głosowania:

https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/2262/plebiscite/stage-1/categories/17