Asset Publisher
ŁOWIECTWO
Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań.
Szkody łowieckie to zniszczenia w uprawach i płodach rolnych, które powoduje zwierzyna łowna. Odpowiedzialność za takie szkody ponosi zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego (koło łowieckie) oraz Skarb Państwa.
Na podstawie Art. 46d. ust.1 ustawy prawo łowieckie (Dz.U. 2020 poz. 67) Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest organem odwoławczym w sprawach związanych ze szkodami łowieckimi.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Międzyrzec zlokalizowanych jest 18 obwodów łowieckich dzierżawionych z czego nadleśnictwo jest organem nadrzędnym dla 12 obwodów zarządzanych przez 10 kół łowieckich zrzeszonych w PZŁ. Gospodarka łowiecka w poszczególnych kołach łowieckich prowadzona jest na podstawie rocznych planów łowieckich zatwierdzonych przez nadleśniczego.
Asset Publisher
Ratujmy kasztanowce
Ratujmy kasztanowce
Kolejna akcja grabienia i niszczenia liści zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka
Szrotówek kasztanowcowiaczek to niewielkich rozmiarów motyl, żyjący na liściach kasztanowców. Liście drzew zaatakowanych przez szkodniki przedwcześnie brązowieją i opadają a drzewa są osłabione i bardziej podatne na choroby i przemarzanie. Najskuteczniejszą, a jednocześnie najprostszą metodą walki ze szrotówkiem, jest grabienie i spalanie opadłych liści kasztanowców. Takie działania pozwalają na redukcję populacji szkodnika nawet o 30 procent.
Tegoroczna, dwudniowa akcja grabienia i spalania liści kasztanowców, podobnie jak i wcześniejsze, została zorganizowana przez Urząd Miasta w Międzyrzecu Podlaskim przy współpracy Nadleśnictwa Międzyrzec. Liście grabiono na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego - największym skupisku kasztanowców w miecie. Aktywny udział w akcji wzięli również gimnazjaliści z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 i młodzież z klas o profilu „ochrona środowiska" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu dyrektorów i nauczycieli międzyrzeckich szkół, akcja ma również wymiar edukacyjny - uczniom przekazane zostały informacje dotyczące szrotówka oraz sposobach konieczności jego zwalczania.