Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
WYCIECZKA ALPEJSKA – AUSTRIA
WYCIECZKA ALPEJSKA – AUSTRIA
Z inicjatywy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski przedstawiciele Nadleśnictw Międzyrzec i Parczew uczestniczyli w wycieczce po Alpach Austriackich.
3 lipca w godzinach południowych zauroczyła nas (uczestników wycieczki) piękna dolina i malowniczo położona miejscowość Fusch. Tam zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Post utrzymanym w stylu tyrolskim. Wygodne pokoje i dobra kuchnia, to marzenie każdego turysty. Po krótkim odpoczynku, w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę – przyroda, piękne widoki, malownicze doliny, słoneczna pogoda i na szczycie zimne źródła, to wszystko wystarczyło do relaksu i dobrego nastroju. Przed wieczorem smak tradycji – koncert orkiestry dętej z Fusch i degustacja lokalnego trunku wprost z bawolego rogu. Wieczorem jeszcze nocny spacer z pochodniami do wodospadu i pełen emocji dzień zaliczony.
4 lipca po śniadaniu wyjazd na najważniejszą wyprawę – Wysokogórska Droga Alpejska (trasa ok. 50 km, o przewyższeniu 1767 m; wybudowana w latach 1930-1935; piękne punkty widokowe oraz zapierające w piersiach dech krajobrazy) – spacer na szczyt Edelweisspitze 2.571 m n.p.m., Alpejskie Muzeum Przyrodnicze – piękna prezentacja multimedialna. Po południu relaks w Alpentherme – baseny termalne, kąpiele, Panorama Parku Narodowego Hohe Tauern.
5 lipca wyjazd do centrum handlowego: pamiątki, smakołyki, napoje, a następnie do Sigmunt Thun Klamm – przełom rzeki płynącej przez środek góry. Wspaniała atrakcja turystyczna - spacer po specjalnie zbudowanych kładkach, wzburzone wody i piękno alpejskiej przyrody. Dalsza część wyprawy to wjazd na lodowiec Kitzsteinhorn 3.203 m n.p.m. z punktem widokowym 3.029 m n.p.m. Przed wjazdem na lodowiec zwiedzanie Mauzoleum Ofiar tragicznego wypadku w tunelu (11.11.2000 r.). Sam wjazd wagonikami na szczyt, to emocje i zapierające dech w piersiach widoki. Szczyty ośnieżone. Nie lada atrakcją jest pobyt na początku lata na lodowcu – zejście po śnieżnym stoku, zabawy na śniegu i zjazd saneczkowy. Wyczerpani i pełni wrażeń wracamy do hotelu. W hotelu wieczór alpejski – tradycyjna muzyka, nauka jodłowania przy regionalnych trunkach.
06 lipcaurokliwa wycieczka do Wodospadów Krimml, największych wodospadów w Europie. Spacer w bezpośrednim sąsiedztwie grzmiących wodospadów, bezpośredni kontakt z naturą to piękne atrakcje turystyczne i okazja do cudownych fotografii. W drodze powrotnej wizyta w bajkowym miasteczku Zell am See i odpoczynek nad jeziorem alpejskim położonym na 758 m n.p.m., piękna krystaliczna woda z licznymi kąpieliskami i niezapomniane widoki. W godzinach popołudniowych niezapowiedziany koncert rosyjskiego akordeonisty Dymitra. (koncert na placu przed kościołem) Wieczorem ponowny wyjazd do Zell am See na koncert laserowy na jeziorze. Powrót i ostatnia noc hotelowa.
7 lipca pożegnanie z właścicielami Hotelu Post, podziękowania, wymiana pamiątek i wyjazd w kierunku Salzburga. Salzburg – barokowe miasto Mozarta, malowniczo położone; katedra z XVII wieku miejsce chrztu Wolfganga Amadeusza Mozarta; stare miasto i dom Mozarta przy Getreidegasse 9; fontanna „koński żłób"; pałac i ogrody Mirabell; twierdza Hohensalzburg. Uroki zabytków, spacer wśród artystów ulicznych, malownicze położenie – i pięciogodzinne zwiedzanie upłynęło jak jedno tchnienie. Jeszcze tylko posiłek i czas wracać do Polski.
Nocny i poranny przejazd zwieńczony szczęśliwym powrotem do domu w dniu 8 lipca.
Od uczestników wycieczki, pełnych wrażeń, pamiątek i zdjęć, zdało się słyszeć
– Do widzenia Austrio! Do zobaczenia Alpy!
Grupa z Nadleśnictwa Międzyrzec serdecznie dziękuje:
- Koledze Leszkowi Bilskiemu Sekretarzowi Nadleśnictwa Radzyń za zaproszenie na wycieczkę;
- Koledze Dariuszowi Mazurowi Kierownikowi Wycieczki za atrakcyjny i dynamiczny układ wycieczki;
- Panu Pawłowi Gąska właścicielowi Hotelu Post w Fusch za dobre warunki hotelowe, smaczne posiłki i wspaniałą domową atmosferę;
- Panom Kierowcom z Przedsiębiorstwa STANPOL za komfortowy autokar i bezpieczne podróżowanie po alpejskich drogach;
- Wszystkim Uczestnikom za przyjacielskie relacje, życzliwość i wspólnie spędzony czas. DZIĘKUJEMY!
teks i zdjęcia: Adam Szulik Sekretarz Nadleśnictwa - Koordynator Grupy Międzyrzeckiej