Wydawca treści
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Najnowsze aktualności
WYCIECZKA ALPEJSKA – AUSTRIA
WYCIECZKA ALPEJSKA – AUSTRIA
Z inicjatywy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski przedstawiciele Nadleśnictw Międzyrzec i Parczew uczestniczyli w wycieczce po Alpach Austriackich.
3 lipca w godzinach południowych zauroczyła nas (uczestników wycieczki) piękna dolina i malowniczo położona miejscowość Fusch. Tam zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Post utrzymanym w stylu tyrolskim. Wygodne pokoje i dobra kuchnia, to marzenie każdego turysty. Po krótkim odpoczynku, w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę – przyroda, piękne widoki, malownicze doliny, słoneczna pogoda i na szczycie zimne źródła, to wszystko wystarczyło do relaksu i dobrego nastroju. Przed wieczorem smak tradycji – koncert orkiestry dętej z Fusch i degustacja lokalnego trunku wprost z bawolego rogu. Wieczorem jeszcze nocny spacer z pochodniami do wodospadu i pełen emocji dzień zaliczony.
4 lipca po śniadaniu wyjazd na najważniejszą wyprawę – Wysokogórska Droga Alpejska (trasa ok. 50 km, o przewyższeniu 1767 m; wybudowana w latach 1930-1935; piękne punkty widokowe oraz zapierające w piersiach dech krajobrazy) – spacer na szczyt Edelweisspitze 2.571 m n.p.m., Alpejskie Muzeum Przyrodnicze – piękna prezentacja multimedialna. Po południu relaks w Alpentherme – baseny termalne, kąpiele, Panorama Parku Narodowego Hohe Tauern.
5 lipca wyjazd do centrum handlowego: pamiątki, smakołyki, napoje, a następnie do Sigmunt Thun Klamm – przełom rzeki płynącej przez środek góry. Wspaniała atrakcja turystyczna - spacer po specjalnie zbudowanych kładkach, wzburzone wody i piękno alpejskiej przyrody. Dalsza część wyprawy to wjazd na lodowiec Kitzsteinhorn 3.203 m n.p.m. z punktem widokowym 3.029 m n.p.m. Przed wjazdem na lodowiec zwiedzanie Mauzoleum Ofiar tragicznego wypadku w tunelu (11.11.2000 r.). Sam wjazd wagonikami na szczyt, to emocje i zapierające dech w piersiach widoki. Szczyty ośnieżone. Nie lada atrakcją jest pobyt na początku lata na lodowcu – zejście po śnieżnym stoku, zabawy na śniegu i zjazd saneczkowy. Wyczerpani i pełni wrażeń wracamy do hotelu. W hotelu wieczór alpejski – tradycyjna muzyka, nauka jodłowania przy regionalnych trunkach.
06 lipcaurokliwa wycieczka do Wodospadów Krimml, największych wodospadów w Europie. Spacer w bezpośrednim sąsiedztwie grzmiących wodospadów, bezpośredni kontakt z naturą to piękne atrakcje turystyczne i okazja do cudownych fotografii. W drodze powrotnej wizyta w bajkowym miasteczku Zell am See i odpoczynek nad jeziorem alpejskim położonym na 758 m n.p.m., piękna krystaliczna woda z licznymi kąpieliskami i niezapomniane widoki. W godzinach popołudniowych niezapowiedziany koncert rosyjskiego akordeonisty Dymitra. (koncert na placu przed kościołem) Wieczorem ponowny wyjazd do Zell am See na koncert laserowy na jeziorze. Powrót i ostatnia noc hotelowa.
7 lipca pożegnanie z właścicielami Hotelu Post, podziękowania, wymiana pamiątek i wyjazd w kierunku Salzburga. Salzburg – barokowe miasto Mozarta, malowniczo położone; katedra z XVII wieku miejsce chrztu Wolfganga Amadeusza Mozarta; stare miasto i dom Mozarta przy Getreidegasse 9; fontanna „koński żłób"; pałac i ogrody Mirabell; twierdza Hohensalzburg. Uroki zabytków, spacer wśród artystów ulicznych, malownicze położenie – i pięciogodzinne zwiedzanie upłynęło jak jedno tchnienie. Jeszcze tylko posiłek i czas wracać do Polski.
Nocny i poranny przejazd zwieńczony szczęśliwym powrotem do domu w dniu 8 lipca.
Od uczestników wycieczki, pełnych wrażeń, pamiątek i zdjęć, zdało się słyszeć
– Do widzenia Austrio! Do zobaczenia Alpy!
Grupa z Nadleśnictwa Międzyrzec serdecznie dziękuje:
- Koledze Leszkowi Bilskiemu Sekretarzowi Nadleśnictwa Radzyń za zaproszenie na wycieczkę;
- Koledze Dariuszowi Mazurowi Kierownikowi Wycieczki za atrakcyjny i dynamiczny układ wycieczki;
- Panu Pawłowi Gąska właścicielowi Hotelu Post w Fusch za dobre warunki hotelowe, smaczne posiłki i wspaniałą domową atmosferę;
- Panom Kierowcom z Przedsiębiorstwa STANPOL za komfortowy autokar i bezpieczne podróżowanie po alpejskich drogach;
- Wszystkim Uczestnikom za przyjacielskie relacje, życzliwość i wspólnie spędzony czas. DZIĘKUJEMY!
teks i zdjęcia: Adam Szulik Sekretarz Nadleśnictwa - Koordynator Grupy Międzyrzeckiej