Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Międzyrzec zlokalizowanych jest 13 obwodów łowieckich

dzierżawionych przez 10 kół łowieckich zrzeszonych w PZŁ. Gospodarka łowiecka w poszczególnych kołach łowieckich prowadzona jest na podstawie rocznych planów łowieckich zatwierdzonych przez nadleśniczego.

Celem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie możliwe najliczniejszego stanu zwierzyny, w odpowiedniej strukturze wiekowej i płciowej, przy znośnych gospodarczo szkodach w drzewostanach.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DZIEŃ „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

DZIEŃ „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień upamiętnienia, nie jest przypadkowy – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne –antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka" – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r. i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób.

W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

Dla uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy podziemia, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Leszek Michalec w asyście przedstawicieli Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji z Komendantem Andrzejem Nowakiem, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na leśnej mogile poległych partyzantów Armii Krajowej oddziału „ZENONA" w Leszczance.

Chwała Bohaterom!

Cześć Ich Pamięci!